DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Stěnové a stropní vytápění

Stěnové vytápění gabotherm® hexatherm®

 

stěnové vytápění WR 8
stěnové vytápění WR 8

Pokud se řekne vytápění představíme si převážně otopná tělesa zavěšená pod okny, jejich teplo, ale také suchý nepříjemný vzduch jež je potřeba neustále zvlhčovat. Vytápění otopnými tělesy je založeno na výrazné cirkulaci vzduchu v místnosti a je charakteristické velkým rozdílem mezi teplotou otopné plochy, teplotou vzduchu a teplotou stěn v místnosti. Důsledkem je usazování prachu a bakterií na otopném tělese a jejich neustálé víření způsobené cirkulací vzduchu. Otopná tělesa také neúměrně vysušují vzduch díky své vysoké povrchové teplotě. V současné době se stále více prosazuje podlahové vytápění, u kterého je cirkulace vzduchu vyvolaná přirozeným pohybem teplého vzduchu vzhůru výrazně nižší. Oproti vytápění otopnými tělesy je v místnosti rovnoměrnější rozvrstvení tepla, bohužel i zde dochází k víření prachu a bakterií, i když v daleko menší míře. Vzhledem k tomu, že tloušťka podlahy se pohybuje v rozmezí 6-10 cm je nutné počítat s delší dobou potřebnou pro vyhřátí místnosti. Nejmodernější a zároveň nejzdravější způsob vytápění je tzv. stěnové vytápění, které kombinuje výhody otopných těles a podlahového vytápění a přitom z větší části eliminuje i jejich nevýhody.

stěnový topný registr WPS 6
stěnový topný registr
WPS 6

Zjednodušeně řečeno, stěnové vytápění, to je uložení topných trubek na stěně místnosti pod velmi tenkou vrstvou omítky. Vytápěná stěna tak představuje velkoplošné otopné těleso ohřáté na teplotu cca 35°C vyzařující teplo do místnosti. Sáláním dochází k ohřívání ostatních stěn, stropu i podlahy. Ty potom rovněž vydávají do místnosti sálavé teplo, které přijímá lidský organismus a získává tak pocit tepelné pohody. Subjektivní pocit tepelné pohody člověka je v přímé závislosti na teplotě vzduchu a teplotě stěn. Jako stěnové vytápění nemůžeme považovat uložení jakýchkoliv topných trubek na stěně místnosti. Je potřeba dodržet základní podmínku použití tenkostěnné trubky s vnějším průměrem do 8 mm tak, aby reakce topného systému na regulaci byla velmi rychlá (řádově minuty) a dosahovaný komfort pro člověka vysoký. Zatím jediné teplovodní stěnové vytápění, které splňuje podmínku tenkostěnné trubky s vnějším průměrem do 8 mm, a tím možnost jej schovat pod velmi tenkou stěnu omítky, je systém gabotherm® hexatherm®. Systém je založen na topných registrech uložených pod omítkou, nebo v sádrovláknitých deskách. U tzv. "mokrého systému" je polybutenová trubka gabolite (6x1mm nebo 8x1mm) připevněna v registru na stěnu a poté zaomítána, u "suchého systému" je již trubka gabolite zabudována v předpřipravené sádrovláknité desce, která se na stavbě jen připevní na stěnu. Oproti vytápění otopnými tělesy a podlahovému vytápění je tento způsob vytápění zdravější ze dvou důvodů:

  • nedochází k cirkulaci vzduchu, nevíří se žádný prach a bakterie
  • díky navození tepelné pohody při nižší teplotě vzduchu a díky nižší povrchové teplotě otopného tělesa než u radiátorů se vzduch nevysušuje a v místnosti se lépe dýchá.

stěnový topný registr WRS 6
stěnový topný registr
WRS 6

trubky Gabolite 6x1 mm a 8x1 mm
trubky Gabolite 6x1 mm
a 8x1 mm

Obě tyto skutečnosti vytvářejí ze stěnového topení systém vhodný pro lidi postižené alergiemi, astmatiky apod. Navíc při použití stěnového vytápění lze místnost vytápět na teploty o 2-3°C nižší než u předchozích systémů při zachování stejné tepelné pohody pro lidský organismus a tím můžeme ušetřit až 10% energie.

 

 

 

 

 

 

 

                                         R                        

REHAU

 

Stěnové vytápění

 

Díky nízkým povrchovým teplotám a rovnoměrnému rozdělení teploty po celé ploše stěny zajišťuje REHAU systém stěnového vytápění optimální pocit teplotního komfortu. REHAU stěnové vytápění může být použito ve všech typech budov. Lze ho také kombinovat s podlahovým vytápěním a použít ten samý rozdělovač.

REHAU systém stěnového vytápění lze podle polohy stěny, na které bude vytápění upevněno, dělit na vytápění vnější stěny (je nutná dodatečná tepelná izolace) nebo jako vytápění vnitřní stěny (u oboustranně stejným způsobem vytápěných místností není dodatečná tepelná izolace nutná). Podle zpracování je rozlišováno dále mezi suchým a mokrým způsobem.
Na rozdíl od povrchů podlahy nejsou plochy stěn přímými kontaktními plochami. Z tohoto důvodu mohou být povrchové teploty stěn vyšší. K zachování kritérií komfortu by však neměla být povrchová teplota vyšší než 35 °C.





Mokrý způsob
Topné trubky RAUTHERM S jsou na zdi nainstalovány ve vodící liště. Ta je ke zdi přichycena šrouby a je uložena pod omítkou do cementu nebo vápencocementové malty.

Suchý způsob
Trubky RAUTHERM S 12x2,0mm jsou uloženy v sádrokartonových deskách s vyfrézovanými drážkami, které je přichyceny na dřevěné nebo kovové podkladové konstrukci. Sádrokartonové desky po natření barvou tvoří vlastní stěnu.

 

 

 

 

 

 

 

Universa CZ

Stěnové vytápění:

Je svislou obdobou podlahového vytápění. Uplatňuje se stále častěji a je moderním prvkem v nových objektech i v rekonstrukcích.

Ukázka montáže stěnového vytápění

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek